O projektu Můžeš to změnit!

Jak vznikl projekt Můžeš to změnit? Na počátku byl workshop pro žáky základních škol a seniory, Mezigenerační občanská nauka. Nadšení účastníků vedlo k opakování a myšlence nového projektu, tentokrát pro studenty.

Věříme, že nejlepší cestou z politické krize v ČR je zapojení občana do politiky. A kde dosáhnout změny rychleji a lépe než u studentů? Mladí lidé jsou připraveni změnit svět, jen často nevědí, jak. Studenti vidí ve svém okolí řadu věcí, které by bylo třeba zlepšit. Často jde o drobnosti, na jejichž nápravu nebyl čas, přestože denně otravují život obyvatel obce a vedou k jejich špatné náladě. Studenti mají k těmto změnám čas i energii.

 

Chybějící zkušenosti a informace - a navíc potřebné kompetence a kontakty - mohou studentům doplnit místní politici a pracovníci obecních úřadů. Ti mohou energii a zápal mladých ve své obci nasměrovat tak, aby se začaly věci měnit k lepšímu. Tyto dvě skupiny spolu však komunikují jen výjimečně.

Projekt Můžeš to změnit! jim poskytuje nejen prostor pro komunikaci. Přidáváme i metodickou a odbornou podporu týmu mentorů, pomoc při vypracování a realizaci prvního projektu (první změny) a třem nejlepším projektům i finanční prostředky: až 10 000 Kč na uskutečnění projektu.

 

I na malé změně něčeho, co je štvalo, se studenti mnohé naučí: hledání zdrojů pro realizaci změny, demokratické způsoby prosazování nápadů a názorů (a že věci nebývají černobílé), spolupráci se spoluobčany i vedením obce. S těmito zkušenostmi mohou začít pracovat na další změně, třeba už o trochu větší.

Naše nejdůležitější sdělení studentům, a vlastně i politikům a úředníkům, všem občanům, je: pokud vám něco v okolí vadí, je hloupost sedět a nadávat. Ve spolupráci se školou, obcí, spolužáky a dalšími spoluobčany TO MŮŽETE ZMĚNIT.

Tak pojďte a ZMĚŇTE TO!